Vandenilio kuro tyrimų laboratorija


Įmonių grupės „SG dujos“ įmonė UAB „SG dujos Auto“ oficialiai įgyvendino “Vandenilio kaip kuro ar kuro priedo, ekologiškų kuro priedų ir kuro sistemų eksperimentinių tyrimų laboratorijos” įkūrimo projektą. Naujoji laboratorija iškilo Pabradėje.

Pasirašiusi sutartį su VšĮ „Lietuvos verslo paramos agentūra“, įmonė „SG dujos Auto“ šį projektą pradėjo įgyvendinti 2012 m., lapkričio mėn., projektui skirta 5,3 mln. litų paramos suma iš ES struktūrinių fondų. Projektas vykdomas pagal ES fondų priemonę „Intelektas LT+“. Bendra projekto vertė – 7,6 mln. litų.

Projekto tikslas – tirti vandenilio panaudojimo kuro gamybai Lietuvoje galimybes bei aplinkai draugiško kuro gamybos technologijas, plėtoti pažangius naujausius vandenilio kaip kuro ar kuro priedo pritaikymo kartu su gamtinėmis dujomis metodus. Laboratorijoje tiriamos vandenilio įterpimo į gamtines dujas galimybes, nustatomos tinkamiausios vandenilio proporcijos, kad šis kuras galėtų būti naudojamas gamtinėmis dujomis varomuose automobilių varikliuose, atsižvelgiant į variklių technines charakteristikas.

Mokslinių tyrimų laboratorija įkurta pasitelkus mokslo partnerius – Lietuvos energetikos institutą bei Vilniaus Gedimino technikos universitetą. Tai pirmoji tokio pobūdžio laboratorija Lietuvoje ir Baltijos šalyse.

Remiantis laboratorijoje atliktais tyrimais, 2015-ais metais buvo sukurtas H2NG mišinys, praktiškai naudojamas trijų Lietuvos miestų autobusų. Tyrimai tęsiami toliau, didinant vandenilio kiekį mišiniuose. Laboratorijoje kuriami eksperimentiniai hidrometano gamybos moduliai, ieškoma sprendimų, kaip efektyviausiai įdiegti hidrometano mišinių degalinių ir viešojo transporto aptarnavimo infrastruktūroje.

2017-ais metais UAB „SG dujos Auto“ pasirašė mokslinio bendradarbiavimo sutartį su vienu iš pasaulinių sunkiojo transporto gamybos lyderių - Scania. Šiuo bendradarbiavimu siekiama kartu kurti ar tobulinti inovatyvius, aplinkai draugiškus sprendimus.

UAB „SG dujos Auto“ priklauso „SG dujos“ įmonių grupei. „SG dujos“ yra suslėgtų gamtinių dujų kaip kuro rūšies pritaikymo Lietuvos transporte pradininkė ir lyderė, sėkmingai plėtojanti savo veiklą ir reikšmingai prisidedanti prie alternatyvaus kuro Lietuvoje plėtros.