Gamtinėmis dujomis šiuo metu Čekijoje važinėja per septynis tūkstančius automobilių. Dėl šių automobilių ekonomiškumo juos naudoja Čekijos paštas, priešgaisrinė tarnyba, taksi bendrovės. 

Pasak Jano Rumlo, Čekijos dujų asociacijos (ČDA) vykdančiojo direktoriaus, gamtinės dujos yra plačiai paplitęs kuras. „Gamtinėmis dujomis šiandien varomas įvairių rūšių transportas – lengvieji automobiliai, sunkvežimiai, autobusai, šiukšlių sunkvežimiai, motociklai, triračiai, krautuvai, traktoriai, oro uosto traktoriai, lokomotyvai, o Australijoje – net 150 vagonų traukiniai“, – sako J. Rumlas.

Pagrindinis argumentas Čekijos įmonėms pirkti automobilius – galimybė sutaupyti dėl mažesnių kuro sąnaudų. Palyginti su tradiciniais degalais, nauda yra akivaizdi – atsižvelgus į dabartines įvairių kuro rūšių kainas Čekijoje yra skaičiuojama, kad važinėti gamtinėmis dujomis apsimoka labiausiai. Užsipylus kuro už 1000 Čekijos kronų (125 litus), naudodami aštuonis litrus kuro benzinu galima nuvažiuoti 350 km., dyzelinu – 400 km., o gamtinėmis dujomis – 800 kilometrų. „Kai įmonės pradeda naudoti gamtines dujas, kiek rodo mūsų patirtis, jos nebenori grįžti prie benzinu varomų automobilių. Penkiasdešimties procentų sutaupymas kuro sąnaudoms yra iš tiesų daro įspūdį“, – sako Jiržis Simekas, ČDA vykdančiojo direktoriaus pavaduotojas.

Saugumas

SGD bakai yra įrengiami pagal statistiką mažiausiai pažeidžiamose automobilio vietose. BMW atliktas tyrimas įrodė, kad tikimybė pažeisti kuro baką nelaimės atveju yra 1,05%. Amerikos dujų asociacija surinko 2,4 tūkst. automobilių, naudojusių gamtines dujas dešimt metų, statistinius duomenis. Išanalizavus šiuos duomenis paaiškėjo, kad automobiliai nuvažiavo 280 mln. kilometrų, jie pateko į 1360 avarijų, iš kurių 180 atvejų buvo smūgiai į zonas, kuriose buvo įrengti aukšto slėgio dujų balionai, tačiau nei vienu atveju jie nebuvo pažeisti.

Pagal gamtinėmis dujomis varomų automobilių skaičių pirmauja Čekijos paštas. Šiuo metu bendrovė turi 5,3 tūkst. transporto priemonių, iš kurių 692 yra varomos gamtinėmis dujomis. Bendrovė ketina ir toliau vykdyti SGD automobilių plėtrą ir nori pirkti dar 400 tokių automobilių. „Dirbant įprastu režimu pavyksta sutaupyti iki keturiasdešimt procentų išlaidų“, sako Janas Kubásekas, Čekijos pašto transporto direktorius. Kitas didelis SGD automobilių parkas priklauso sunkiosios pramonės grupei VITKOVICE, kuri turi beveik 400 automobilių, leidžiančių bendrovei sutaupyti apie 14 mln. kronų (1,8 mln. litų).

Sutaupo pareigūnai ir ugniagesiai

Dvidešimt SGD automobilių yra įsigijusi Ostravos savivaldybės policija. „Per 2012 metus, su dvidešimčia automobilių, kuriais nuvažiavome apie 800 tūkst. kilometrų, sutaupėme daugiau nei milijoną kronų, mūsų investicijos atsipirko per pusantrų metų“, sako Ostravos policijos vadovas Zdenekas Harazimas.

Pardubicės miesto ugniagesiai nuo praėjusių metų lapkričio taip pat pradėjo naudoti keturis SGD automobilius „Škoda Citigo“ „Per pirmus du mėnesius mes nuvažiavome tik apie keturis tūkstančius kilometrų, bet jau sutaupėme apie 7 tūkst. kronų (880 litų). Mes manome, kad kiekvienais metais būtų galima sutaupyti iki 68 tūkst. kronų (8,5 tūkst. litų) nuo kiekvieno automobilio. Vieno kilometro išlaidos neviršija vienos kronos (13 centų)“, sako Pardubicės Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovė Vendula Horakova.

Sudėtingesnė priežiūra

Gamtinėmis dujomis važinėja ir Prahos taksi firmos SEDOP automobiliai. „Mūsų parką sudaro 35 tokie automobiliai – Volkswagen Touran, Mercedes B ir E, bei Opel Zafira. Daugiau ar mažiau, mes galime pasakyti, kad ji tarnauja kaip to paties modelio benzinu varomos transporto priemonės, bet šiems automobiliams reikia sudėtingesnės priežiūros dėl dvejopos kuro sistemos, o taip pat todėl, kad dauguma dalių turime pirkti iš patvirtinto platintojo, nenaudojame kitų gamintojų detalių“, sako sėkmingai veikiančios taksi firmos savininkas SEDOP Petras Vyčitalis.

Pasak jo, dėl mažesnių SGD kuro sąnaudų, palyginti su benzinu varomu automobiliu, sutaupoma apie 40 procentų, o 30 procentų – palyginus su dyzeliniu kuru varomu automobiliu.

Degalinių tinklas

Čekijoje veikia daugiau nei penkiasdešimt suslėgtų gamtinių dujų stočių. Iki metų pabaigos jų turi būti apie šimtas, o iki 2020 – net trys šimtai. SGD vartojimas Čekijoje 2013 metais padidėjo 44 procentais.

Valstybės paramos tikimasi bent iki 2020 m.

SGD privalumas Čekijoje – minimalus akcizo mokestis. „Akcizas nustatytas iki 2020 m., tačiau mes manome, kad SGD skatinimas turėtų būti pratęstas bent iki 2025 m., nes tai jau įvyko Vokietijoje, teigia Čekijos gamtinių dujų rinkos ekspertas, „Bonetti“ grupės atstovas Vaclavas Holovčakas.

SGD neįmanoma pavogti

Pasak Holovčako, gamtinės dujos turi dar vieną svarbų privalumą – jų neįmanoma pavogti iš bako. Ekspertas apskaičiavo, kad dėl kuro vagysčių įmonės praranda nuo 3-5 proc. degalų, kurie yra pilami į kuro bakus. „Transporto įmonės tiesiog šį kurą praranda“, – sako ekspertas.

(Parengta pagal http://auto.idnes.cz/ informaciją)