Suslėgtų gamtinių dujų gamybos ir prekybos įmonei „SG dujos“ priklausanti įmonė „SG dujos Auto“ ketina gaminti naujos rūšies kurą – hidrometaną – ir žada šiuo kuru aprūpinti ir Lietuvos autobusų parkus. Įmonė Pabradėje statys tyrimų laboratoriją, į kurią ketina investuoti 5,5 mln. litų ES paramos ir savo lėšų.

„Viskas – nuo žalio lauko investicijų. Laboratorija turėtų pradėti dirbti kitų metų tuo pačiu laiku“, – BNS sakė „SG dujos Auto“ vadovas Aurimas Taraila.

Pasak jo, šiuo metu rengiamas laboratorijos techninis projektas, kitą pavasarį turėtų prasidėti statybos, bus užsakoma įranga. Laboratorijoje turėtų dirbti šalies universitetų mokslininkai.

„Mes turime bendradarbiavimo sutartį su Vilniaus Gedimino technikos universitetu, taip pat su Lietuvos energetikos institutu. Šiuo metu buriamas kolektyvas iš teoretikų, praktikų, organizatorių. Ir pradedame paišyti veiklos kryptis“, – sakė A.Taraila.

Anot jo, tyrimu metu tikimasi nustatyti optimalų gamtinių dujų ir vandenilio mišinio santykį.

„Laboratorinių tyrimų metu bus tiriamos mikstūros su gamtinėmis dujomis, į jas bus maišomas vandenilis ir bus tiesiog laboratorijoje pritaikoma ar ieškoma optimalaus varianto, kokiais režimais, kokiomis proporcijomis egzistuojanti technika – tiek nauja, tiek nenauja – gali dirbti“, – aiškino A.Taraila.

Vandenilį iš vandens ketinama išgauti vietoje – pasitelkus specialią įrangą. Anot A.Tarailos, „SG dujos“ tikisi sumaišytą kurą vėliau pilstyti bendrovės įrengtose gamtinių dujų kompresorinėse stotyse.

„Mes turėsime pakankamus pajėgumus, kad aprūpintume bent jau pusę Lietuvos autobusų parko – autobusų, varomų gamtinėmis dujomis. Tai yra vienas iš mūsų planų ir tikslų, jeigu kalbame apie Lietuvos rinką. Bet mūsų klientai ne tik Lietuvoje bus. Laboratorija – savo dydžiu, tokie pajėgumai, į kuriuos investuojame, yra skirti ir naujoms rinkoms“, – kalbėjo A.Taraila.

Bendrovė jau yra pastačiusi gamtinių dujų kompresorinę stotį Klaipėdoje, šį penktadienį jau bus bandoma ir valstybinės komisijos tikrinama nauja stotis Šiauliuose, o iki metų pabaigos bus pastatyta ir nauja stotis Kaune. Pastarųjų dviejų projektų vertė – 7,4 mln. litų. „Snoras“ šiemet įmonei pavasarį suteikė 5 mln. litų paskolą.

„SG dujos Auto“ tyrimų laboratorijai gavo 5,347 mln. litų Europos Sąjungos paramos, kurią įmonei šiemet pavasarį skyrė Ūkio ministerija pagal programą bendrovių investicijoms į mokslinius tyrimus ir technologijas „Intelektas LT +“.

Registrų centro duomenimis, „SG dujos“ bendrovę „SG dujos Auto“ įsteigė pernai lapkritį.

UAB „SG Dujos” savo veiklą šiuo metu koncentruoja trijuose Lietuvos miestuose – Klaipėdoje, Šiauliuose ir Kaune, investuoja į šių miestų autobusų parkų atnaujinimą gamtinėmis dujomis varomais autobusais, projektuoja, stato ir eksploatuoja gamtinių dujų kompresorines stotis. Bendrovė iš nuosavų lėšų jau yra įkūrusi suslėgtų gamtinių dujų gamybos bazę – kompresorinę stotį Klaipėdoje, kur nuo 2007 m. pradžios pagal bendradarbiavimo sutartį su UAB „Klaipėdos autobusų parkas“ paleisti pirmieji Lietuvoje gamtinėmis dujomis varomi miesto tipo autobusai.