Pernai spalio mėnesį Šiaulių autobusų parko teritorijoje įrengtapirmoji mieste suslėgtų gamtinių dujų (SGD) degalinė (kompresorinė stotis) – jau atvira visiems miesto gyventojams, kurių automobiliuose įrengta šio ekologiško kuro sistema. Iki tol kompresorinė stotis aptarnaudavo tik Šiaulių miesto viešojo transporto maršrutinius autobusus.

Pasak kompresorinę stotį įrengusios bendrovės „SG dujos“ generalinio direktoriaus Virginijaus Korsako, nors Šiauliuose šiuo metu yra vos kelios gamtinėmis dujomis varomos privatiems asmenims priklausančios transporto priemonės, ateityje  šis skaičius turėtų didėti.

“Viskas prasideda nuo infrastruktūros. Nors privatiems savininkams gamtinių dujų kaina Lietuvoje kol kas dar nėra tokia, kuri leistų reikšmingai sutaupyti palyginus su kitomis automobilinio kuro rūšimis, SGD varomų automobilių skaičius pamažu didėja. Mūsų patirtis Klaipėdoje rodo, kad susikūrus infrastruktūrai, ilgainiui atsiranda ir norinčių ja pasinaudoti“ – sakė V. Korsakas.

Kompresorinėje stotyje Klaipėdoje reguliariai kuro atsargas nuolatos pildo jau apie 10 gamtinėmis dujomis varomų automobilių, kurie priklauso privatiems asmenims. „Tikimasi, kad apie 5 nuolatinius klientus turėsime ir Šiauliuose.  Jeigu Lietuvoje ir toliau bus kryptingai tęsiama politika skatinti ekologiško kuro naudojimą,  tikrai sulauksime ir daugiau entuziastų, kurie vietoje benzino, dyzelino ar benzino dujų (LPG)  rinksis aplinkai draugiškas gamtines dujas“, – sakė V. Korsakas.

Dėl palankios Lietuvoje 2011 m. sukurtos mokestinės aplinkos, kuri taikoma šalies miestų viešajam transportui, gamtines dujas pradedantys naudoti miestų autobusų parkai iš karto gali gerokai sumažinti patiriamas išlaidas kurui. Naujos kartos SGD varomo autobuso sąnaudos kurui gali būti net iki 30 proc. mažesnės nei naujos kartos analogiško dyzelinio autobuso.

Šiaulių miesto gatvėmis nuo 2011 m. spalio mėnesio kursuoja pirmieji 6 gamtinėmis dujomis varomi autobusai, artimiausioje ateityje planuojama, kad Šiaulių autobusų parkas pasipildys apie 10 naujų suslėgtomis gamtinėmis dujomis (SGD) varomų autobusų,  kurie pranoksta iki šiol naudojamus dyzelinius autobusus ne tik pigesnėmis eksploatacinėmis išlaidomis, bet ir beveik neteršia aplinkos. Planuojama, kad vėlesniuose plėtros etapuose SGD autobusų skaičius Šiauliuose turėtų išaugti iki 30. Lėšos, už kurias bus perkami SGD varomi autobusai, gautos Lietuvai pardavus jos sukauptus perteklinius nustatytosios šiltnamio efektą sukeliančių dujų normos vienetus (NNV) Ispanijai.

SGD ekologiškumas ypač atsiskleidžia miestuose – tyrimais nustatyta, kad gamtinės dujos 90 proc. mažiau nei dyzelinas teršia aplinką dūmais, pelenais ir sieros dvideginiu, 50 proc. mažiau – anglies monoksidu ir 20 proc. mažiau – azoto oksidais ir reaguojančiais angliavandeniliais.

Pagrindinė UAB “SG dujos” veikla – suslėgtų gamtinių dujų (SGD) gamyba, pritaikymas ir šio ekologiško kuro plėtra Lietuvos transporto sektoriuje. UAB „SG dujos“ yra SGD pritaikymo Lietuvos transporte pradininkė ir lyderė. 2007 m. „SG dujos“ Klaipėdoje savo lėšomis pastatė SGD kompresorinę stotį ir aprūpino miestą pirmaisiais Lietuvoje SGD varomais miesto tipo autobusais, o 2011 m. –  naujos kartos SGD autobusais. 2011 m. pabaigoje. „SG dujos“ įrengė modernią gamtinių dujų kompresorinę Šiauliuose. Šiemet planuojama įrengti kompresorinę ir Kauno miesto autobusų parke, numatoma plėsti veiklą Marijampolėje ir kituose didesniuose Lietuvos miestuose.